недеља, 2. децембар 2012.

Tajna savršenih grudi


Da li je to zbog trenda, muškaraca ili nečeg trećeg milioni žena širom planete potajno žele veće grudi. Mnoge pribegavaju raznim metodama i načinima da im poprave izgled. Najčešće je to hirurškim putem. Ali, šta je sa onom velikom većinom devojaka koje ne žele do odu pod nož? E, njima ostaje da isprobaju efikasan način posle koga će drastično popraviti izgled, veličinu i oblik grudi! Dobro, onda da ne dangubimo nego da krenemo pravo na srž stvari!

Na početku da utvrdimo gde ustvari leži problem kod devojaka koje su nezadovoljne izgledom svojih grudi. Problem je u lošem držanju gornjeg dela tela!

Veliki deo ženske populacije danas drži svoju posturu nepravilno. Obično su u nekom polu pogrbljenom položaju, iskrivljenih leđa, opuštenih ramena, spuštenog grudnog koša i opuštenog trbuha. U tom položaju grudi upadnu i "oklembese se", izgube oblik i vizuelno izgledaju duplo manje. Evo možete i sami to da utvrdite. Stanite bočno ispred ogledala i namerno se pogrbite. Pogledajte vaše grudi. A sada se ispravite,podignite grudni koš i zabacite ramena unazad. Jel vidite razliku!



Loše držanje posture nema samo snažan uticaj na grudi. Ima i na leđa, ramena i vrat (ranije ili kasnije u životu sigurno ćete osetiti iritirajuće bolove u ovim regijama i česte migrenozne glavobolje) a vremenom izaziva i oštećenje diskova koja se nalaze između kičmenih pršljenova. Velika je i prepreka za pravilno disanje. Kod nepravilnog držanja posture u pluća se disanjem ubacuje 50 posto manje vazduha jer prilikom disanja učestvuje samo deo grudnog koša dok se dijafragma pokreće teško i ograničeno. Ovakvo  disanje troši ogromnu energiju a pluća dobijaju nedovoljno vazduha. Posledično celo telo trpi zbog manjeg snabdevanja kiseonikom.

Loše držanje posture nastaje pre svega zbog slabih mišića. Oni vremenom postaju ukočeni, zgrčeni i veoma bolni. Zato je veoma bitno da se na vreme počne sa pravilnim treningom koji će ojačati mišiće koji omogućavaju pravilno držanje tela.

Kako izgleda pravilno držane posture? Leđa treba da budu prava, ramena malo pomerena unazad, grudni koš podignut, prsa izbačena unapred, stomak uvučen i brada malo izdignuta.



Što se tiče grudi ja ne tvrdim da ćete posle vežbanja morati kupovati veći brushalter ali tvrdim da će vam grudi biti podignute i samim tim vizuelno veće, imaće neuporedivo lepši oblik i biće čvršće. 

GRAĐA GRUDI



Grudi (lat. mammae) su građene od masnog tkiva, mlečnih žlezda i kolagena (vezivnog tkiva koje grudima daje čvrstoću). Ovo su glavni delovi. Uopšte ne sadrže mišićno tkivo. Primarno njihov oblik i veličina zavisi od genetike i količine estrogena u krvi.

Grudi leže na prsnim (pektoralnim) mišićima. Sastoje se iz dva dela: velikog grudnog i malog grudnog mišića. 

Veliki grudni mišić (pectoralis major) nalazi se na gornjem prednjem delu grudnog koša. Lepezastog je oblika. Funkcija: spušta podignutu ruku, privodi je i uvrće. Podiže grudni koš a samim tim i celo telo.

Mali grudni mišić (pectoralis minor) se nalazi ispod velikog grudnog mišića. Funkcija: povlačenje ramena prema dole i napred. Podiže rebra i pomaže prilikom disanja.




ŠTA UTIČE NA LOŠ IZGLED GRUDI

U ovom delu ću se osvrnuti na faktore koji dovode do lošeg izgleda grudi. 


  • Loše držanje tela (slabi mišići)


  • Gojaznost. Promena telesne kilaže znatno oštećuje vezivno tkivo. Veoma je bitno da se pravilno hranite i održavate vašu idealnu kilažu.Istraživači sa Harvarda i Toronto univerziteta ustanovili su vezu između velikih grudi i dijabetesa tipa 2. Što su grudi bile veće to je postojao i veći rizik od oboljevanja. 


  • Pušenje. Ovo je jedan od najvećih uzroka opuštenih grudi. Pušenje razbija elastin, proteinska vlakna u koži koja daju čvrstinu i elastičnost. Oštećuje kožu grudi na isti način kako to čini sa licem, lišavajući je kiseonika i hranljivih materija.

  • Alkohol


KOJE VEŽBE SU NAJBOLJE 

Prvo da napomenem da nije dovoljno raditi samo na grudnim mišićima. Da bi vam grudi bile impresivne potrebno je jačati sve mišiće koji se angažuju kod pravilnog držanja tela. A to su: grudni mišići, rameni mišići, mišići leđa i mišići trbuha. Upravo od vašeg držanja posture zavisi i sam oblik i veličina grudi.
    

GRUDNI I TRBUŠNI MIŠIĆI - ANATOMIJA



VEŽBE ZA GRUDI

Potisak sa ravne i kose klupe (bench press). Može da se radi sa šipkom i jednoručnim tegovima.



Sa ovom vežbom jačate mišiće veliki i mali grudni mišić, prednji zupčasti mišić, prednji rameni mišić i troglavi mišić nadlakta.

Sklekovi (push ups)



Sa ovom vežbom primarno jačate grudne mišić, ramene mišiće i troglavi mišić nadlakta. Sekundarno (stabilizatori) jačate: mišiće leđa, zupčasti mišić, glutealne mišiće, kvadricepse i mišiće trbuha. 

Prevlačenje (pullover). Obično se radi sa jednoručnim tegom ali može i sa šipkom.


Sa ovom vežbom jačate: grudne mišiće, široki leđni mišić, prednje zupčaste mišiće, troglavi mišić nadlakta. Ovo je sjajna vežba za širenje grudnog koša.

Razvlačenje (chest flys). Može da se radi sa jednoručnim tegovima ali i pomoću kablova (cable flys).


Sa ovom vežbom jačate grudne mišiće. Osetićete zatezanje i prednjeg dela ramena i prednjeg dela nadlakta (dvoglavi mišić nadlakta). Takođe pomaže u razvijanju obima grudnog koša.

Pek dek (peck deck)



Sa ovom vežbom jačate grudne mišiće (primarno veliki grudni mišić).


VEŽBE ZA TRBUŠNE MIŠIĆE

Pretklon trupa (crunch)



Sa ovom vežbom jačate: pravi trbušni zid, kose trbušne mišiće i pregibače kuka. 

Podizanje nogu na kosoj klupi (incline bench leg raise)



Sa ovom vežbom jačate: pregibače kuka i pravi trbušni zid (deo ispod pupka).

Rotacije trupa (bicycle crunch)



Sa ovom vežbom jačate kose trbušne mišiće i pravi trbušni zid.


RAMENI I LEĐNI MIŠIĆI - ANATOMIJA



VEŽBE ZA RAMENE MIŠIĆE

Rameni potisak (shoulder press). Može da se radi sa šipkom ili bučicama.


Sa ovom vežbom jačate: ramene mišiće (uglavnom srednji deo), trapezni mišić, prednji zupčasti mišić i troglavi mišić nadlakta.

Letenje u pretklonu (shoulder reverse fly). Ova vežba može da se radi i sa kablovima i na specijalnoj mašini.



Sa ovom vežbom jačate: stražnji rameni deo i mišiće gornjeg dela leđa (trapezne, rombaste...).



VEŽBE ZA LEĐNE MIŠIĆE

Sleganje ramenima (shrug). Može da se radi sa šipkom ili bučicama.



Sa ovom vežbom jačate: trapezaste mišiće.

Uspravno veslanje (upright row)



Sa ovom vežbom jačate: trapezaste mišiće, mišiće ramena, dvoglavi mišić nadlakta, mišiće podlakta i mišiće trbuha.

Zgibovi (pull ups)



Sa ovom vežbom jačate široki leđni mišić, veliki obli mišić, rombasti mišić, trapezni mišić i dvoglavi mišić nadlakta.

Lat povlačenje (lat pulldown)



Sa ovom vežbom jačate široki leđni mišić, trapezni mišić, rombasti mišić, dvoglavi mišić nadlakta i u manjoj meri grudne mišiće.

Veslanje u pretklonu (bend over row). Može da se radi sa šipkom ili sa bučicama. Takođe može da se radi i jednoručno.



Sa ovom vežbom jačate široki leđni mišić, veliki obli mišić, stražnji rameni mišić, trapezni mišić, rombasti mišić i dvoglavi mišić nadlakta.

Sedeće veslanje na mašini (seated cable row)



Sa ovom vežbom jačate široki leđni mišić, veliki obli mišić, rombasti mišić, stražnji deo ramenog mišića i dvoglavi mišić nadlakta.

Mrtvo dizanje (deadlift). Radi se obično sa šipkom mada može i sa jednoručnim tegovima.



Sa ovom vežbom jačate gotovo sve mišiće na telu: butne, glutealne, leđne, trapezne mišiće, ramene mišiće i mišiće trbuha.

Opružanje leđa (hyperextensions). Može da se radi na spravi ili parterno.



Sa ovom vežbom jačate mišiće opružače kičme. U manjoj meri i glutealne mišiće i mišiće zadnje lože buta.

U sledećem postu vas čekaju detaljni trenažni programi za popravljanje izgleda vaših grudi!
                                     
                                                       Autor teksta: Igor Protić,
kondicioni i fitnes trener






недеља, 18. новембар 2012.

Trening za butine i zadnjicu




Svaka žena ovog sveta sanja da ima perfektne butine i zadnicu. Što zbog estetskog izgleda, što zbog zdravlja. Stvarno, nema lepšeg prizora za  muškarce nego videti te ženske delove zategnute i oble! Ali da bi se postigao tako sjajan izgled moje dame morate raditi stvarno žestoko i bez štednje. Ne smete izbegavati vežbe poput čučnjeva, mrtvog dizanja, iskoraka...itd, jer će vam upravo takve vežbe omogućiti da ostvarite puni potencijal za razvoj seksi butina i zadnjice. Ne plašite se da koristite veća opterećenja jer vas ona neće napraviti suviše krupnim i nabildovanim već će dovesti do toga da imate liniju iz snova. I morate se hraniti pravilno. To se uostalom podrazumeva.



U ovom postu ću vam predstaviti program koji će vam doneti sjajne rezultate u izgledu vaših butina. Program se radi oko 60 dana (ukupno 20 treninga).

Program je podeljen na dva dela. Sa prvim programom ćete napraviti bazu (oblik). Radićete složene, višezglobne vežbe sa kojima ćete pogađati velike mišićne regije poput glutaelnih i bedrenih mišića. Sa drugim programom ćete početi da vajate noge odnosno da dodajete detalje. Tu ćete raditi izolacione vežbe koje su ograničenog delovanja (npr. jedna vežba pogađa samo odvodioce kukova).




Kako ćete raditi ovaj program?

Program 1 se radi ukupno 10 treninga sa četiri dana pauze. Zatim nastavljate sa programom 2 koji ćete raditi takođe 10 treninga ali sa tri dana pauze. 
Još da napomenem i ovo! Kada određujete opterećenje za vežbe morate odrediti tačno onu sa kojom ćete moći da uradite zadani broj ponavljanje. Znači opterećenje ne sme biti ni prelako ni preteško.







Zagrevanje: Na početku zagrejte celo telo 10-minutnim džogingom. Nakon toga sledi zagrevanje zglobova nogu i blago istezanje. Ostaje vam još da  uradite 1-2 serije čučnja (15 ponavljanja) sa lakom kilažom.

Čučanj sa šipkom:  3 x 15 ponavljanja
Stopala su vam u širini ramena ili malo šira. Spuštajte se do nivoa gde su vam butine paralelne sa podom. 





Nožna presa:  2 x 15
Noge su vam u širini ramena. Spuštaj se do nivoa dok vam butine ne budu paralelne sa pločom. U donjoj poziciji ne podižite zadnjicu sa sedišta i pete sa ploče.





Mrtvo dizanje sa ispravljenim kolenima:  3 x 12 ponavljanja
Ova vežbu ćete raditi sa jednoručnim tegovima. Ne krivite leđa prilikom spuštanja. U donjoj poziciji noge su vam ispravljene. Pri podizanju gurajte pete u pod i zatežite zadnju ložu.





Iskorak sa jednoručnim tegovima:  2 x 20 metara
U svakoj seriji preći ćete 20m radeći iskorak. Pazite da u donjoj poziciji  butina u odnosu na potkolenicu bude pod 90 stepeni.




Istezanje i hlađenje:  Na kraju treninga uradite 15-minutno istezanje svih mišića koji su bili opterećeni treningom.

Napomene:
  • Dišite pravilno u toku izvođenja vežbi (ne zadržavajte dah)
  • Radite umerenim tempom (2 sec spuštanja, 1 sec zadržavanja u donjoj poziciji i 2 sec podizanja).
  • Odmarajte 3 minuta između serija
  • Ne cimajte i ne koristite zalet u toku izvođenja vežbi
  • Unosite dovoljno tečnosti u toku treninga







Zagrevanje: Na početku zagrejte celo telo 10-minutnim  džogingom. Nakon toga sledi zagrevanje zglobova nogu i blago istezanje. Ostaje vam još da uradite 1-2 serije čučnja (15 ponavljanja) sa malom kilažom.

Nožna ekstenzija:  2 x 20
Tokom celog pokreta pazite da vam leđa budu ispravljena i celom površinom naslonjena na naslon sprave. Grudi su isturene napred. Tokom celog pokreta stopala morate držati zategnuta.






Nožni pregib:  2 x 20
Tokom celog pokreta pazite da vam leđa budu ispravljena i celom površinom naslonjena na naslon sprave. Grudi su isturene napred. Tokom celog pokreta stopala morate držati zategnuta.





Odvođenje nogu na spravi:  2 x 20

Tokom celog pokreta pazite da vam leđa budu ispravljena i celom površinom naslonjena na naslon sprave. Grudi su isturene napred.





Privođenje nogu na spravi:  2 x 20
Tokom celog pokreta pazite da vam leđa budu ispravljena i celom površinom naslonjena na naslon sprave. Grudi su isturene napred.





Glutealna ekstenzija na sajli: 2 x 20
Tokom celog pokreta leđa su vam ispravljena, grudi i zadnjica isturene. U gornjoj poziciji što jače zategnite zadnjicu.




Vežba za zadnjicu (glute kickback):  2 x do otkaza
Ovu vežbu morate raditi do otkaza. Tokom celog pokreta leđa su vam prava, zadnjica isturena i stopalo noge sa kojom radite je zategnuto (koncentrišite se na petu).







Istezanje i hlađenje:  Na kraju treninga uradite 15-minutno istezanje svih mišića koji su bili opterećeni treningom.

Napomene:
  • Dišite pravilno u toku rada
  • Radite umerenim tempom (2 - 1 - 2)
  • Ne cimajte i ne koristite zalet u toku izvođenja vežbi
  • Pravite 90 sekundi pauze između serija
  • Unosite dovoljno tečnosti u toku treninga
                                                              
VIDEO KLIPOVI

Ovde možete pogledati i moj video klip o top vežbama za butine i guzu.                       



I od ovih vežbi u klipu vrhunski se vajaju noge i guza!!!!



Autor: Igor Protić, kondicioni trener

уторак, 13. новембар 2012.

Trenažno sagorevanje masti



   
   Vežbanje mora biti sastavni deo svake pravilne ishrane ako  želimo da izgledamo vitko i zategnuto. Ali nije dovoljno samo izaći napolje ili otići u teretanu i krenuti sa bilo kojim trenažnim programom.

   Postoji  veliki  broj  ljudi  koji  na treningu rade neverovatno čudne i  apsurdne stvari  i baš zbog toga sam rešio da se malo pozabavim njima i svima onima koji su ikada želeli da pitaju  nešto u vezi treninga i topljenja  masti ali nisu to hteli ili smeli (iz samo njima dobro poznatih razloga). Daću vam prave odgovore na neke od najčešćih mitova i zabluda vezanih za trening i topljenje masti.

   Dakle, možemo početi sa pitanjima!


   Krećem od sutra da treniram (imam 115kg). Počeću sa trčanjem...

   Ako ćeš tako onda nemoj uopšte da krećeš sa treniranjem! Pametnije je. Prvo sa tolikom kilažom tvoji zglobovi su pod ogromnim opterećenjem (mislim na kolena i stopala). Trčanje bi ih baš, baš opteretilo što bi samo dovelo do bolova i otoka a u nekim slučajevima i do težih povreda! Bolje bi bilo da kreneš sa aktivnostima gde su ti navedeni zglobovi pod manjim pritiskom a to je  plivanje, vožnja  bicikle, brzo hodanje (po mekanoj podlozi)...... i dobrim treningom sa opterećenjem (naravno modifikovan za tvoj nivo forme). 

   Još i ovo da ti napomenem! Nemoj slučajno u teretani da hodaš ili ne daj bože trčiš na pokretnoj traci sa opterećenjem u rukama (jednoručnim tegovima)! Razmisli i zašto!


   Radiću samo kardio (trčanje) i to mi je dovoljno da sagorim masti!

   Hm, pa to je samo delimično tačno. Sagorećeš nešto masti ali i puno mišića. Kardio je sam po sebi  prilično katabolički događaj. On ne izgrađuje telo već radi upravo obrnuto a tebi je cilj da skineš naslage sala a ne da skidaš mišiće. Tvoje vežbanje treba da se sastoji od rada sa teretom  i  kardio treninga. Rad sa teretom oslobađa testosteron (koji je najjači anti - katabolni hormon u telu) i ostale hormone odgovorne za održavanje i rast mišića. A da ne ponavljam zašto su mišići bitni! Samo uz kombinovanje sa pravilnom  ishranom dobijaju se vrhunski rezultati.

    Hoću sa vežbanjem da skinem salo samo sa određenog dela tela!

   Odmah da ti kažem da to nije moguće! Tzv. spot redukcija je ideja da je moguće skidanje masti sa jednog specifičnog dela (npr. samo sa stomaka ili zadnjice ili stražnjeg dela nadlakta....itd). Ljudi veruju da vežbanjem samo npr. trbušnjaka mogu da povećaju razlaganje masti na stomaku. Ali to je obična glupost. Možeš da uradiš i milijardu i po trbušnjaka po treningu ali nećeš povećati proces razlaganja masti na tom mestu.  Istina je da se mast skida ravnomerno sa svih delova tela. Na nekim delovima ćeš  primetiti da se mast topi sporije. Kod žena je to regija oko kukova i bedra a kod muškarca oko donjeg dela stomaka. A znaš zašto? Zato što je na tim mestima najviše nataloženo. Naravno to ćeš brže uraditi ako vežbaš po dobrom programu i pravilno se hraniš.


   Vežbam po 3 sata u teretani da bi što pre skinuo kilažu!

   To je preterano i bespotrebno gubljenje vremena i energije! Kad ti je trening  predugačak  oslobađa se ogromna količina kortizola (glavni hormon za gubljenje mišićne mase).  A kortizol ti je odgovoran za smanjenje nivoa telesnog testosterona (od koga zavisi mišićna masa). Takođe se oslobađaju moćni slobodni radikali koji će pokrenuti zapaljenske procese mišića što dalje može dovesti do pada tvog telesnog imuniteta a onda je tvoje telo plodno tle za različite viruse i infekcije. Znači kada ti je trening besmisleno dug teraš  svoje telo u stanje pretreniranosti i samo se bezveze iscrpljuješ i naravno gubiš mišiće a salo ostaje netaknuto!

   Tvoj trening treba da traje između 60 - 75 min jer sve preko toga je samo iscrpljivanje!

     Na treninzima stalno nosim pojas za mršavljenje!

   Da li na ovu glupost da odgovaram!? Ja ne znam ko ti je savetovao da stavljaš to čudo oko stomaka ali najverovatnije ti nije želeo dobro. Odmah ću ti reći da nikakvi pojasevi  neće delovati  na topljenje mastii! Od njih ćeš se bespotrebno znojiti, gubiti telesnu tečnost  i koža će ti se ojesti  jer se ti pojasevi prave od nekvalitetnih materijala. Rizik od toplotnog udara (po velikim vrućinama) neću ni da spominjem! Zapamti  da povećana  toplota  koju stvaraš noseći taj bezvezni pojas  nema nikakav učinak na topljenje sala! Taj pojas možeš iskoristiti pametnije....kao otirač za noge.



   Na svakom treningu prospem hektolitre znoja! Jer to znači da toliko i  masti topim?

   Evo ti banalan primer pa sam izvuci zaključak! Uđeš u vrelu saunu i legneš na klupu. Čvariš  se tako 10-tak minuta i primetićeš da si totalno mokar od znoja! I onda, jel  to znači i da si isto toliko  masti sagoreo? Upamti jednom zauvek da količina znojenja nema mnogo veze sa potrošnjom energije! Znojenje zavisi od nekih drugih faktora kao što je spoljna temperatura, vlažnost  vazduha, nedostatak kondicije, stepen  gojaznosti, odeće, vrste rada koji obavljaš. .....itd. Znači količina izbačenog znoja  nema ama baš nikakve veze sa topljenjem masti! Samo gubiš predragocenu vodu iz tela!
    
   Na tržištu postoje majice za merenje količine izbačenog  znoja  za vreme treninga! Majko mila, šta tek reći na to!?

   Želela bih da smršam ali se plašim da radim sa tegovima da ne nabildujem mišiće!

   Kako to misliš da nabilduje mišiće za jedan trening!?  Od čega je to tvoje telo  napravljeno kad možeš tako brzo da se nabilduješ? Ako to stvarno možeš onda si ti fenomen stoleća! 

   Svakom normalnom čoveku  trebaju  godine  da nabaci neku normalnu količinu mišića. Ali radeći  po pravim programima za nabacivanjem mase, ne štedeći se, vežbajući veoma intezivno i hraneći se najkvalitetnije moguće! Povećanje mišićne mase je veoma dugotrajan , spor proces i zahteva veliko požrtvovanje. Šta misliš zašto većina ljudi ide godinama u teretanu? 

   Najefikasnije ćeš skinuti mast ako upražnjavaš pravi trening sa teretom i aerobni trening.



    Kad prestanem sa vežbanjem moji stečeni mišići će se pretvoriti u salo!

   Da te pitam nešto! Da li ti možeš da pretvoriš babu u žabu? Kad to budeš uspeo onda ćeš moći da pretvoriš i mišić u salo!
To su dva različita fiziološka tkiva i nije moguće (čak ni u naučnoj fantastici Zorana Živkovića) da pretvoriš jedno u drugo. To je isto kao da si rekao pretvoriću bubrege u mozak! Dakle, to jednostavno nije moguće! Kada prestaneš sa vežbanjem mišići će jednostavno početi da gube na obimu i snazi a mast će polako da se taloži i da ih prekriva (ako ne budeš pazio šta jedeš).


   Koje su najbolje kardio vežbe za topljenje masti?

   Prvo ću ovako da ti odgovorim. Nabolji režim za topljenje masti je pravilna ishrana, pravilan trening (kombinacija kardio treninga i treninga sa opterećenjem) i oporavak. Period oporavka je veoma bitan jer upravo za vreme te faze se događaju svi fiziološki procesi u telu (oporavak mišića). Ne sme biti ni prekratak jer tada se telo neće  dovoljno oporaviti  od trenažnog stresa ni predugačak jer tada se gube trenažni stimulansi (efekti). Od kardio vežbi možeš koristiti: brzi hod, trčanje, vožnju bicikle, vijaču, razne vrste aerobika....itd. Sve su to dobre vežbe ali pre nego što počneš sa bilo kojom vežbom treba da znaš ovo!

   Obično se rade dve vrste kardio treninga: kontuinirani nisko - intenzivni kardio i intervalni kardio.

   Kontuinirani  nisko - intenzivni  aerobni trening  (brzi hod, dzoging....) predstavlja rad gde se neprekidno krećeš 40-tak i više minuta pri niskim brzinama. Ovakav kardio daje sjajne rezultate ali može da bude veoma dosadan.

   Slične rezultate (možda i bolje) ali za neuporedivo kraće vreme (15 -30 min) dobićeš upražnjavanjem intervalnog treninga  gde se smenjuju intervali veoma visokog tempa sa niskim (sprintevi i lagano trčanje). Takav trening ne traje dugo, veoma je naporan (visoko -intenzivan) i metabolički   veoma zahtevan.  Ali, pazi! Za intervalan trening moraš imati određen stepen kondicije.

   Sad je  na tebi da odlučiš koju vrstu  kardio treninga ćeš upražnjavati.



   Kada je u toku dana najbolje da radim kardio?

   Imaš nekoliko varijanti! Prva je da radiš ujutru odmah po ustajanju pre doručka. Zašto? Pa zato što je u toku noći glikoza (osnovna forma energije iz ugljenih hidrata) na veoma niskom nivou. A pošto je poznato da je telu potrebna energija za obavljanje rada a glikoza koju telo koristi za energiju je ujutru  na  veoma niskom nivou telo će početi veoma brzo da traži drugi izvor energije. To su masne zalihe! Drugi razlog  je u vezi sa hormonima (glukagon i kateholamin). Ako pre kardio treninga ne jedeš omogućavaš  ovim hormonima da efikasnije prodru u  masne zalihe i pomognu telu u razlaganju masti. Ako  si heavy gainer (onaj koji teško nabacuje mišiće) pre jutarnjeg kardio treninga treba da uzmeš proteinski suplemenat da sprečiš katabolizam mišića.

   Kardio možeš da radiš i u sklopu treninga sa opterećenjem i to na kraju treninga. Trening sa opterećenjem će potrošiti glikozu (slično stanje se događa u toku noći) i određenu količinu mišićnog glikogena i ako nakon toga  odradiš kardio možeš dobiti veoma slične efekte kao da si ujutru  odradio na prazan stomak. Ali ovde postoji  jedan problem! Ako ti trening predugo traje povisićeš noivoe kortizola  i oslobodiće se slobodni radikali koji negativno utiču na mišićnu masu i oporavak. Dakle, takav trening (rad sa opterećenjem + kardio) ne sme biti duži od 75 min. Posle treninga sa tegovima treba da radiš visoko intenzivni intervalni kardio u trajanju 15 - 30 min.

   Eksperimentisanjem ćeš sam utvrditi šta tvom telu najviše prija i daje najbolje rezultate.




   Koje bi suplemente preporučio za ubrzavanje metabolizma?

   Na tržištu postoji mnogo fat burn suplemenata. Neki poseduju sastojke koji su delotvorni  dok su kod drugih sastojci ili totalno bezvredni i neefikasni ili još nedovoljno ispitani i samim tim prerani za bilo kakvu ocenu.
Šta je bitno prvo da znaš kod fat burnera! Njegovi sastojci po načinu dejstva se mogu podeliti u dve grupe
termogeneci (deluju preko mehanizma termogeneze) i 
tiroidni  stimulatori (deluju tako što sprečavaju opadanje tiroidnih hormona prilikom restriktivne ishrane).

   Najmoćniji termogenik je efedrin tj. ekstrakt biljke efedra. Ali on je od pre neku godinu postao zabranjen u mnogim zemljama tako da danas većina najjačih i najuticajnijih firmi pravi "efedra free" suplemente.

   Sada ću ti nabrojati koji su to najefikasniji sastojci popularnih sagorevača masti danas.

   Kofein je stimulator CNS-a,  povećava energetski potencijal treninga i omogućava veću stopu oksidacije masti za vreme treninga.

   Ekstrakt zelenog čaja  kao i kofein povećava stopu oksidacije masti. Sadrži katehine (vrsta polifenola) za koji je dokazano da ubrzava metabolizam omogućavajući telu da sagori više masti.

   Johambin dovodi do povećanja protoka krvi što može olakšati oksidaciju masti. Povećan protok krvi  omogućava i bolji oporavak jer omogućava veći protok kiseonika i nutrijenata do mišićnih ćelija.

   Gorka narandža ili Zhi Shi ima u sebi sastojak sinefrin koji deluje kao stimulator CNS -a i to tako što povećava oksidaciju masti putem stimulacije adreno-receptora (beta 3). Takođe produžava dejstvo kofeina.

   7 keto je prirodni metabolit DHEA (dehidropeiandrosterona) koji se proizvodi u adrenalnom korteksu. Pomaže u oksidaciji masti  tako što podiže nivoe tirodnih hormona (samim tim se podiže i stopa metabolizma). Takođe omogućava jaču sintezu proteina.

   Naveo sam ti sastojke koji su dokazano efikasni. Sada kada to znaš neće  ti biti  teško da odabereš pravi sagorevač masti.



   Kakav bi program vežbanja za topljenje masti preporučio?

   Obavezno da bude kombinacija treninga sa opterećenjem i kardio treninga.

   Prvo tvoj trenažni program sa opterećenjem  mora sadržati  osnovne bazične višezglobne vežbe (zgibovi, mrtvo dizanje, bendž pres, čučnjevi, iskoraci....itd). Drugo takav trening mora biti težak (8 - 12 ponavljanja, kod nekih vežbi i 4-6 ponavljanja) da bi tvoje telo oslobađalo telesni testosteron i ostale hormone  odgovorne  za  rast i razvoj mišićne mase i ne previše obiman (5-6 vežbi u 2 serije po treningu). Znači akcenat je na intenzitetu (jačini) a ne na ekstenzitetu (obimu).

   Što se tiče kardio treninga vidi šta ti više odgovara intervalni ili kontuinirani aerobni trening. Kontuinirani aerobni trening radi 45 - 60 min, pri brzini 6-8 km/h i pod nagibom (2 - 4 posto). Kako budeš ulazio u formu ne povećavaj brzinu već nagib! Intervalni trening nek ti traje 15 - 30 min. Radi 60 sec džoginga pa 15 sec jakog sprinta i tako 10 -12 i više ciklusa bez pauze. Koliko ciklusa ćeš uraditi zavisi od tvoje trenutne forme.

   Bitno je samo da se ne pretreniraš, da omogućiš svom telu da se dobro odmori i i da ne ideš preko granice bola.

   Ma  šta mi vredi vežbanje kad sam genetski zdepast i/ili imam debele kosti!

   Pa šta i ako imaš? Misliš da je to opravdanje da ne vežbaš!  Prestani  više da tražiš opravdanja i izgovore! Nego miči to debelo dupe na trening! I počni sa pravilnim režimom ishrane! Nikakva te  genetika ne može sprečiti da imaš atletsko telo! Genetika može samo odrediti brzinu napredovanja! Ona može imati ključnu ulogu u vrhunskom bodibildingu (gde se traže savršene proporcije) ali za ono što ti hoćeš  genetika nema ama baš nikakvu ulogu!



   Na kraju ću pomenuti još jednom  šta je bitno za skidanje masti: pravilno uravnotežena ishrana, efikasan trening (kombinacija treninga  sa opterećenjem i aerobnog treninga) i oporavak. Ukoliko nedostaje samo jedna karika u lancu efekat će itekako  izostati. Ne postoji prečica niti neka posebna vežba ili čudotvorni preparat koji će omogućiti  da se dođe do cilja sa malo truda! Samo budite  pametni, uporni i dosledni i videćete kako je uspeh neizbežan.

                                                                           Autor teksta: Igor Protić