четвртак, 14. март 2024.

 ZBOG ČEGA SMRZNUTO VOĆE IMA VIŠE VITAMINA OD SVEŽEG

U osnovi su 2 razloga zašto je smrznuto voće (ovo važi i za povrće) bogatije hranljivim materijama od svežeg:

Prvi razlog je vreme od berbe do naše konzumacije. Naime, hranljive materije voća (odnosno proteini, šećeri, masti, vitamini, mineralne materije i voda) počinju polako da se razgrađuju čim ih uberemo sve dok su na normalnoj temperaturi. Još kada dodamo vreme koje voće provede od berbe, preko transporta, skladištenja, pakovanja, stajanja u prodavnici do naše konzumacije može proći i nekoliko dana što uzrokuje da kvalitet hranljivih materija opadne. 

Nasuprot tome zamrzavanje voća dešava se u roku od nekoliko sati od berbe pri čemu se time zaustavlja ili bar usporava proces propadanja hranljivih materija.


Drugi razlog je zrelost ploda. Plod je najhranljiviji kada se bere kada je potpuno zreo. Voće za zamrzavanje se bere kada je plod najzreliji a zatim se brzo zamrzava zadržavajući tako maksimalne hranljive materije. 

Nasuprot tome sveže voće se najčešće bere pre nego što sazri (a samim tim i pre nego što razvije maksimalnu količinu hranljivih materija) i zatim se tako ubrano pusti da sazri (zbog kao što sam već naveo skladištenja, transporta, pakovanja i svega ostalog dok ne stigne na našu trpezu).

I sveže i smrznuto voće i povrće je naravno veoma zdravo ali zbog navedenih razloga je ipak bolje smrznuto jer ima više hranljivih materija. Osim u slučaju ako sami ne uberemo plod kada je potpuno zreo i odmah ga ne pojedemo!

Ovde možete pogledati i video na ovu temu. Link:

Autor teksta: Kondicioni trener Igor Protić


уторак, 12. март 2024.

 ZAŠTO MIŠIĆI GORE KADA IH RADIMO U VISOKOM BROJU PONAVLJANJA


Zamislite npr. da uradite seriju ramenog potiska u 15 pon sa lakšim opterećenjem i sa perfektnom tehnikom izvođenja. Već nakon 10-12 ponavljanja osetićete vatru i pečenje u ramenima a nakon urađenog 15 ponavljanja osećaj gorenja će biti skoro nepodnošljiv. Zašto se to događa i da li to znači da će tako mišići bolje napredovati i rasti?


Osećaj vatre koju obično osećate u mišićima se javlja samo u većim rasponima ponavljanja od 10,12 pa naviše. Kada radite seriju koja održava napetost u mišićima duži vremenski period dolazi do enormnog povećanja koncentracije vodonika u mišićima (ovo uzrokuje ono što je poznato kao metabolička acidoza uzrokovana vežbanjem). Koncentracija vodonika je toliko velika da snižava ph mišića. A kada se poremeti specifični ph mišića tada dolazi do njihovog "kvara" odnosno nefunkcionalnosti i vi to počinjete da doživljavate kao burnu senzaciju odnosno osećaj bola i pečenja. 

Ali ovaj osećaj pečenja ne znači da ste radili više ili teže nego kada radite sa manjim br. ponavljanja i većom kilažom. Ovo samo znači da ste radili drugačije, odnosno da ste se podvrgli novom stimulusu. Dakle, to što su mišići ramena doslovno sprženi, bolni i zapaljeni kada radite veliki br. ponavljanja ne znači da ćete dobiti više snage ili mišića.

Čini se da većina naučnih studija ukazuju da različiti rasponi ponavljanja doprinose snazi na različite načine. Znači, trebali bi da vežbate u različitim opsezima ponavljanja i na pojedinim treninzima da radite i sa visokim br. ponavljanja.

Ovde možete pogledati i kompletni video na ovu temu. Link:

Autor teksta: Kondicioni trener Igor Protić


уторак, 5. март 2024.

KAKO NAJBOLJE POGODITI BOČNE TRBUŠNJAKE


Odgovor je veoma jednostavan. Možete primeniti 2 pristupa: jedan koji tera vaše mišiće da se skraćuju (koncentrična kontrakcija) i drugi koji tera da se odupru otporu i pokretu (ekcentrična kontrakcija). Generalno za mišiće jezgra je bolji drugi pristup jer je glavna uloga tih mišića da stabilizuju kičmu i telo pod opterećenjem. Tako da bočne trbušne mišiće možete napasti na 2 načina:

1. anti-lateralno

2. anti-rotaciono 

Šta znači anti? To je kada se mišići trupa odupiru nekom pokretu (radnji) odnosno uloga mišića trupa nije da savijaju već da probaju da zadrže trup u što ravnnijem (ispravnijem) položaju. Anti lateralna fleksija znači odupiranje trupa lateralnoj fleksiji kroz frontalnu ravan a anti rotaciono znači odupiranje trupa rotacijama kroz transverzalnu ravan.

Za anti lateralnu kontrakciju preporučujem farmerov hod ali noseći opterećenje u jednoj ruci i slične vežbe.

Za anti rotacionu kontrakciju preporučujem pallof press, jednoručna letenja iz planka i slične vežbe.


Ne treba da napominjem da su čučnjevi, mrtva dizanja, nabačaji, trzaji (tj. olimpijska dizanja) i dr. najbolje vežbe za razvoj kompletnog trbušnog zida ali trebate dati šansu i ovim isto tako sjajnim vežbama koje će efikasno ojačati vaše jezgro.

Na kraju možete pogledati i kompletni video na ovu temu. Link:

Autor teksta: Kondicioni trener Igor Protić