субота, 20. април 2024.

 KOJA VEŽBA NAJBOLJE POGAĐA DONJE TRBUŠNJAKE


Poznato je da se prednji trbušni zid sastoji od mišića koji se naziva rektus abdominis. I on pokriva tzv. i gornje i donje trbušnjake. Kada radimo bilo koju vežbu za prednji trbušni zid npr. vežbu crunch iako većina misli da ona pogađa samo gornje trbušnjake ipak pogađa kompletan rektus abdominis jer je on jedan mišić i kontrahuje se kompletno. Isto kada podižemo noge na vratilu koju mnogi smatraju da je vežba za donje trbušnjake primetićete i osetićete tokom rada da ovaj pokret najviše pogađa mišiće pregibače kukova i oni obavljaju celokupno dizanje i spuštanje nogu dok se trbušnjaci više ponašaju kao stabilizatori.


Koju god vežbu uradite koja pogađa prednji trbušni zid odnosno rektus abdominis ona će jednako pogađati i gornje i donje trbušnjake jer se rektus abdominis kontahuje jednako kada izvodimo bilo koju vežbu za taj mišić.

Ipak, postoje neke vežbe koje daju osećaj, ponavljam samo osećaj da više pogađaju donji deo trbušnjaka (iako pogađaju i gornje trbušnjake).

1. Lezite na leđa i podignite noge u vis pod 90 stepeni (noge su malo savijene u kolenima). Ruke su pored tela. Iz tog položaja samo rotirajući karlicu podižite blago noge u vis. Kod ovog pokreta su potpuno isključeni mišići pregibači kukova.


2. Ovo je slična vežba prethodnoj samo što se radi na vratilu. Uhvatite se za vratilo, podignite noge u vis pod 90 stepeni (noge su blago savijene u kolenima) i samo pokretom tj. rotiranjem karlice pomerajte naviše noge. Ova varijanta se može raditi i sa savijenim nogama. 

Ovde možete pogledati i video klip o ovoj temi. Link: 


Autor video klipa: Kondicioni trener Igor Protić


среда, 10. април 2024.

3 VARIJANTE SLAMOVA


Slamovi su odlična funkcionalna vežba koja u zavisnosti sa kojim rekvizitom se izvodi u većoj ili manjoj meri pogađa mišiće celog tela. Ipak, primarni mišići koje slamovi pogađaju su mišići ramena, leđa, ruku i jezgra. Ako se ubaci i skok posle svakog slama onda se neminovno angažuju i gluteusi, mišići zadnje lože i kvadricepsi.


Ova vežba se često koristi u kondicionoj pripremi sportista i to od rvača do košarkaša. Oni je koriste za unapređenje mišićne izdržljivosti, eksplozivnosti, snage, koordinacije i balansa. Pošto je ova vežba visoko-intenzivnog karaktera sa zadovoljstvom je koriste i rekreativci po teretanama i to za brzo i efikasno sagorevanje kalorija i topljenje viška telesnih masti.

Prema načinu rada slamovi se mogu izvoditi:

1. prema broju ponavljanja (npr. 20 pon) ili

2. u vremenskom trajanju (npr. 60 sekundi).

Najpoznatije 3 varijante slamova su: slamovi sa medicinkom, sa macolom i možda tehnički i fizički najizazovniji slamovi sa battle rope-om (debelim užetom). Sve tri verzije su odlične za unapređenje vaših performansi samo je bitno da ih izvodite tehnički ispravno i kontrolisano.

Kompletan video na ovu temu i kako se izvode sv tri varijante vežbi pogledajte na sledećem linku: 


Autor teksta: Kondicioni trener Igor Protić


среда, 3. април 2024.

DA LI JE ISTO KONZUMIRATI CELU ILI CEĐENU POMORANDŽU


Iako konzumiranje ceđene pomorandže bez pulpe može biti veoma ukusno za nepce, egzotično i možda zdravo ako se unosi u ograničenim količinama ipak uopšte nije isto kao konzumiranje cele pomorandže. Zašto? 

Naime kada jedemo celu pomorandžu mi unosimo sve hranljive materije koje ona sadrži. Takođe unosimo i  veoma vredna vlakna. A vlakna su ta koja su najbitnija jer upravo ona stabilizuju i usporavaju absorpciju šećera koje voće sadrži ne dajući mu priliku da napravi dar mar u našem organizmu. Vlakna su u stvari vezivne supstance koje se nalaze u spoljašnjim slojevima voća i pomažu varenju i utiču na konzistenciju stolice.Takođe su odlični u borbi protiv gojaznosti.

Pošto isceđen sok iz pomorandže bez pulpe osim vitamina (C, kalijum... itd) ima još samo šećere i vodu računica kaže da ako popijete oko 240 ml isceđenog soka (odprilike iz jedne pomorandže) uneli ste šećera kao da ste pojeli 2 pomorandže (dakle, sadrži duplo više šećera). Taj sok iako dolazi iz pomorandže (znači iz prirodnog izvora) bez vlakana predstavlja nažalost približno čist slatkiš sa vitaminima.

Takođe konzumiranje čistog voćnog soka nije dobro ni za zube jer stvara kiselu sredinu u ustima što može dovesti do karijesa i oštećivanja gleđi.

Zbog svega navedenog ko je na dijeti, ko želi da izgubi kilograme i ima zdravije zube konzumiranje ceđene pomorandže bi trebao da ograniči ili potpuno da smanji i unosi samo cele voćke.

Kompletan video na ovu temu možete pogledati na: 



Autor teksta: Kondicioni trener Igor Protić